Choroby oczu – jakie występują najczęściej?

Oko to narząd, który narażony jest na różne choroby. Niektóre są charakterystyczne dla wieku, inne mają podłoże genetyczne albo występują niezależnie. Jakie są najpopularniejsze choroby oczu i co warto o nich wiedzieć?

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne albo alergiczne. Tego rodzaju choroby oczu, pomimo innej etiologii, objawiają się tak samo – występuje zaczerwienienie, świąd oczu, łzawienie, czasami nadwrażliwość na światło. Zapalenie spojówek najczęściej mija samoistnie, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest aplikowanie kropli z antybiotykiem. W przypadku choroby o podłożu alergicznym konieczne będzie wyeliminowanie czynnika uczulającego.

Jęczmień

Choroby oczu, które ustępują samoistnie, to między innymi jęczmień. Występuje w postaci charakterystycznej, bolącej grudki na powiece. Wygląda nieestetycznie, jednak na ogół nie jest groźny. Przyczyną jęczmienia jest zakażenie bakteryjne, dlatego lekarz po postawieniu diagnozy może zlecić stosowanie kropli z antybiotykiem.

Jaskra

Jaskra to jedna z chorób oczu, której czynnikiem ryzyka jest wiek. Pojawia się ona także na tle genetycznym. W przypadku jaskry ciśnienie wewnątrz gałki ocznej jest tak wysokie, że uszkadza tkanki położone z tyłu oka. Prowadzi to do uszkodzenia nerwów, a w zaawansowanym stadium do utraty wzroku. Niestety, powstałych zmian nie można cofnąć, ale dzięki odpowiednim lekom, zabiegom laserowym czy operacyjnym można zatrzymać postęp choroby. Okulista na podstawie przeprowadzonego badania postawi diagnozę już we wczesnym stadium choroby, jaką jest jaskra. Objawy początkowe nie są bowiem specyficzne.

Zaćma

Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki, jaką mamy w oku. Choroba oczu najczęściej pojawia się wraz z wiekiem, jednak występuje też na tle genetycznym oraz u osób, które nie dbają o higienę czy eksponują oczy na działanie promieni słonecznych. Leczenie zaćmy nie zawsze jest konieczne – najczęściej lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu operacji, gdy choroba znacząco utrudnia pacjentowi życie.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to choroba, która dotyka osoby starsze, pracujące przed ekranem komputera czy stosujące niektóre leki. Jej podstawowym objawem jest pieczenie oczu, może pojawić się również uczucie ciała obcego we wnętrzu oka lub charakterystyczny piasek pod powiekami. Leczenie często jest długie i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Pacjent powinien regularnie stosować krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy. Musi też unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to jedna z chorób oczu charakterystyczna dla wieku starczego. Objawia się utratą jakości widzenia – obraz staje się rozmyty, niewyraźny. Choroba może przebiegać w szybszym lub wolniejszym tempie. W drugim przypadku mówimy o zwyrodnieniu wysiękowym, gdy wdrożenie leczenia w krótkim czasie pozwoli uchronić przed utratą wzroku. Zwyrodnienie suche przebiega wolniej, ale niestety, nie ma na nie lekarstwa.