Prace naprawcze i montażowe bocianich gniazd realizowane przez hobbystę z Iławy

Marek Łęgowski, obywatel Skarszewa, z pasją oddaje się budowie i renowacji gniazd dla bocianów. W ramach swojego hobby umiejętnie skonstruował już kilka takich gniazd, które następnie zamontował na terenie Gminy Iława. Konkretnie trzy z nich znalazły swoje miejsca w Skarszewie, dwa w Karasiu oraz jedno bocianie gniazdo zostało zamontowane w Lasecznie.

Gniazda wykonane przez Pana Marka cechują się imponującą wielkością – ich średnica wynosi 1,3 metra, a średnia waga oscyluje wokół 50 kilogramów. Każde z nich jest starannie przygotowywane – konstrukcja jest wykonana z wikliny, a do jej wyściółki wykorzystuje drobne gałęzie, siano oraz materiał pozyskany ze starych gniazd przeznaczonych do przebudowy.

Montaż takiego gniazda na platformie lub jego naprawa są procesami wymagającymi precyzji i umiejętności technicznych. Prace te przeprowadzane są na wysokości kilkunastu metrów nad ziemią, przy użyciu wysięgnika. Duże rozmiary gniazda dodatkowo komplikują pracę na wysokości.

Częstym etapem naprawy bocianiego gniazda jest wypełnienie prześwitów w konstrukcji specjalnie przygotowaną wyściółką oraz obniżenie krawędzi gniazda. Zbyt wysokie brzegi mogłyby bowiem zagrażać stabilności całej konstrukcji. To właśnie takie prace zostały niedawno wykonane przez Pana Marka Łęgowskiego przy gniazdach zlokalizowanych w Skarszewie, Karasiu i Lasecznie.