W Iławie znaleziono granat!

Wojny Światowe już dawno za nami, ale jak się okazuje, wciąż należy liczyć się z niebezpiecznymi znaleziskami. Zresztą najlepszym przykładem jest ostatnia sobota i to, co wydarzyło się w Iławie – znaleziono granat, najprawdopodobniej pochodzący z czasów II wojny światowej.

Wejście do lasu

Niewybuch znaleziono przy wejściu do jednego z lasów. Na miejsce przyjechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Oceniono, że znalezisko to część granatu moździerzowego, kal. 105 mm z zapalnikiem i materiałem wybuchowym – policjanci zaopiekowali się niewybuchem aż do przyjazdu saperów z Lidzbarka Warmińskiego.

Pamiętać o niebezpieczeństwie

Sytuacja ta jest dobrym momentem na to, aby przypomnieć, że w przypadku znalezienia niewybuchu należy powiadomić policję. Pod żadnym pozorem nie wolno niczego dotykać lub przenosić. Jeżeli jest to możliwe, można zająć się oznaczeniem miejsca, w którym znajduje się znaleziony przedmiot. Zajmowanie się niewybuchem to narażanie siebie i innych na potworne niebezpieczeństwo.

Dobrze również pamiętać o uświadamianiu innych – nie wiemy, ile niewybuchów zostanie jeszcze odkrytych.