Duże ognisko zjadliwej ptasiej grypy

Ptasia grypa to temat, który może nie zalicza się do najpopularniejszych, ale nie oznacza to tego, że nie ma, o czym mówić. Można nawet powiedzieć, że jest dokładnie odwrotnie, czego dowodem sytuacja, która wydarzyła się pod Iławą.

Ognisko w Nowej Wsi

W Nowej Wsi pod Iławą potwierdzono duże ognisko zjadliwej ptasiej grypy. Grypę odkryto w dużym gospodarstwie utrzymującym indyki. Warto też przy okazji nawiązać do poprzednich miesięcy – w 2021 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wykryto 37 ognisk.

Dobrze jeszcze zatrzymać się przy liczbie zwierząt – mowa o sporym gospodarstwie, ponieważ znajduje się tam aż 5 800 sztuk indyków. Oczywiście konieczne było wdrożenie procedur związanych z likwidacją choroby. Wdrożenie takich procedur oznacza, że trzeba będzie uśmiercić całe stado.

Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że takie działanie wielu osobom może się nie podobać – ktoś nagle może zostać z niczym. Z drugiej strony wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak przedstawiają się realia (a w każdym razie tak być powinno).