Co pyli w maju – pyłki jakich roślin?

Alergia na pyłki dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zazwyczaj alergicy pierwsze objawy uczulenia na pyłki odczuwają wtedy, kiedy przyroda budzi się do życia, a więc drzewa i krzewy, a także trawy nabierają barw. Mimo że wówczas zazwyczaj pogoda jest wręcz idealna, by swój wolny czas spędzać na zewnątrz, to okres ten jest szczególnie trudny dla alergików. Warto więc znać kalendarz pylenia, by wiedzieć, kiedy warto unikać przebywania na świeżym powietrzu lub przygotować sobie tabletki na alergię. Co pyli w maju? Podpowiadamy.

Jak objawia się alergia na pyłki?

Alergia na pyłki zazwyczaj objawia się kichaniem, łzawieniem oczu, katarem, kaszlem i ewentualnie świszczącym oddechem oraz zapaleniem spojówek. Alergicy doskonale znają te objawy i dlatego zazwyczaj zawczasu zaczynają sięgać po tabletki na alergie, aby w momencie, kiedy rośliny, na których pyłki są uczulone, zaczną pylić, być już dobrze przygotowanym. Warto mieć jednak świadomość, że to, że do tej pory nie mieliśmy alergii na pyłki, nie oznacza, że nigdy nie będziemy jej mieć. 

Dlatego, jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, które pojawiają się zwłaszcza w trakcie przebywania na świeżym powietrzu lub po powrocie do domu, warto zastanowić się, czy nie są to zwiastuny alergii. Żeby dowiedzieć się na co dokładnie jesteśmy uczuleni i korzystając z kalendarza pylenia wiedzieć, kiedy powinniśmy zażywać tabletki na alergię, musimy wykonać specjalne testy u alergologa.

Jakie rośliny pylą w maju?

Warto mieć świadomość, że poszczególne rośliny nie zawsze pylą dokładnie w tym samym okresie w całym naszym kraju. Dlatego Polska jest podzielona na cztery regiony, które różnią się między sobą klimatem. Ten z kolei wpływa na czas wystąpienia intensywnego pylenia. Wcześniej pylenie traw zaczyna się w południowo-zachodniej Polsce, następnie w środkowej i południowej, a więc od Wielkopolski po Podkarpacie. Region trzeci to obszar wybrzeża, a czwarty to Suwałki, gdzie pylenie może występować nawet dwa tygodnie później niż w innych obszarach Polski.

Na początku maja możemy jeszcze odczuwać objawy związane z pyleniem brzozy, grabu, topoli. Jest to również czas, kiedy po tabletki na alergię sięgają osoby uczulone na pyłki dębu, ponieważ wówczas pylenie jest bardzo intensywne. Maj to ciężki okres, ponieważ wówczas jeszcze pylą drzewa, a już zaczynają trawy. Dlatego w tym czasie najwięcej osób odczuwa nieprzyjemne objawy alergii. Końcem maja szczególną uwagę powinny zachować osobę uczulone na pyłki szczawiu i babki. W maju zaczyna się też pylenie żyta i pokrzywy. W powietrzu unoszą się także zarodniki grzybów cladosporium i alternarii.