Nielegalne próby uniknięcia kary za brak ubezpieczenia samochodu w Iławie

Podczas wykonywania obowiązków służbowych, iławscy policjanci z wydziału kryminalnego natrafili na sytuację sugerującą możliwość podrobienia dokumentu. Po przyjęciu oficjalnego zgłoszenia, funkcjonariusze przeprowadzili również przesłuchanie świadków.

W wyniku tych działań ujawniono, że mężczyzna w wieku 30 lat nabył samochód ponad rok temu, lecz nie pomyślał o jego ubezpieczeniu. Brak tego dokumentu skutkował otrzymaniem przez niego wezwania do zapłaty kary finansowej, której kwota wynosiła blisko 7000 złotych.

Celując w uniknięcie konsekwencji finansowych, mężczyzna podjął decyzję o fikcyjnej sprzedaży pojazdu z retrospektywną datą. W ramach tego działania, mieszkaniec powiatu iławskiego dopuścił się falsyfikatu umowy kupna – sprzedaży, używając do tego danych osobowych swojego znajomego. Mimo popełnienia przestępstwa, nie zdecydował się on na wysłanie fałszerstwa do Funduszu Gwarancyjnego.

Zgromadzony przez policję materiał dowodowy pozwolił na sformułowanie zarzutów wobec 30-letniego mężczyzny, który przyznał się do winy.