Apel policji do kierowców: "Uważajcie na dzikie zwierzęta na drogach i ograniczajcie prędkość!"

Policja zabiega o to, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, zwłaszcza kierowcy, byli świadomi konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdy przez obszary leśne. W powiecie iławskim dzikie zwierzęta są częstym widokiem, które mogą niespodziewanie wybiegać na drogę. Dodatkowo, przypominają o tym, że największym czynnikiem przyczyniającym się do wypadków jest zbyt duża prędkość.

Jesienna pora roku charakteryzuje się częstymi zmianami warunków pogodowych. Rano może cieszyć nasze oczy promiennym słońcem, by popołudniu zamienić się w deszczowy dzień. Nawet przy umiarkowanej prędkości, mokra nawierzchnia sprawia, że droga hamowania staje się znacznie dłuższa, co zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w pobliżu lasów i pól uprawnych, gdzie możemy spotkać dzikie zwierzęta.

W poniedziałek 13 listopada 2023 roku, 39-letni kierowca Skody doświadczył tej niebezpiecznej sytuacji na jednej z dróg w gminie Iława. Według wstępnych ustaleń policji, mężczyzna niespodziewanie zderzył się z łosiem, który wybiegł mu nagle na drogę. W wyniku tego zdarzenia zarówno kierowca jak i jego pasażer, z obrażeniami ciała, zostali przewiezieni do szpitala.

Podobne zdarzenie miało miejsce dzień wcześniej, w niedzielę 12 listopada 2023 roku. Tego dnia 58-letnia kobieta jadąca Toyotą zderzyła się z sarną. Zwierzę uderzyło w bok pojazdu i uciekło do lasu.

Statystyki od początku roku 2023 nie są optymistyczne. Do 12 października 2023 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego doszło do aż 919 wypadków drogowych. Jedna osoba poniosła śmierć, a kolejne 16 zostało rannych w wyniku tych zdarzeń.