36-latek z Gminy Zalewo stanie przed sądem za łamanie dożywotniego zakazu kierowania

Policjanci z Kisielic, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie, doprowadzili do zakończenia dochodzenia przeciwko 36-letniemu mężczyźnie, którego oskarżono o próbę ucieczki przed służbami prawa. Mężczyzna, mimo dożywotniego sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi i anulowanych uprawnień, zdecydował się na jazdę samochodem, co teraz będzie musiał wyjaśnić przed sądem.

Podczas patrolu terenu miasta i gminy Zalewo, miejscowi policjanci próbowali zatrzymać do kontroli drogowej kierowcę audi. Pomimo wyraźnego sygnału do zatrzymania, 36-latek nie zareagował i kontynuował jazdę. Policjanci zastosowali sygnały świetlne oraz dźwiękowe, jednak mężczyzna nie tylko nie zatrzymał się, ale wręcz przyspieszył, rozpoczynając ucieczkę.

Pościg toczył się również poza asfaltowymi drogami – 36-latek próbował zgubić ścigających go policjantów na szutrowych drogach, przez las, po wzniesieniach i zakrętach, tracąc w trakcie ucieczki części samochodu, w tym tylny zderzak. Pod pewnym momentem mężczyzna zatrzymał samochód i podjął próbę ucieczki pieszej, jednak po krótkim czasie został zatrzymany przez funkcjonariuszy.

Dalsze ustalenia wykazały, że mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej, ponieważ kierował pojazdem pomimo sądowego dożywotniego zakazu, anulowanych uprawnień oraz obecności alkoholu we krwi – badanie alkomatem wykazało prawie 0,7 promila alkoholu. Dodatkowo, 36-latek przyznał się do zażycia wcześniej narkotyków, co skutkowało pobraniem od niego próbki krwi do analizy. Policjanci ustalili również, że pojazd, którym kierował mężczyzna, nie posiadał aktualnego badania technicznego ani obligatoryjnego ubezpieczenia OC.

Zebrane dowody pozwoliły na postawienie zarzutów mieszkańcowi gminy Zalewo i zakończenie śledztwa aktem oskarżenia. Teraz 36-letni mężczyzna będzie musiał odpowiedzieć na zarzuty przed sądem.