Miska spowalniająca jedzenie – sposób na poskromienie łakomczucha

Kiedy Twój pies pochłania posiłek w mgnieniu oka, nie jest to dobre dla jego zdrowia. Niezależnie od powodów takiego zachowania, lepiej nauczyć pupila, by jeść wolniej. Zbyt łapczywe jedzenie karmy może przyczynić się nie tylko do bólu brzucha, ale przede wszystkim – rozszerzenia i skrętu żołądka. Miska spowalniająca jedzenie dla psa, to najlepszy sposób, by Twój pies pobierał jedzenie nieco spokojniej.

Łapczywe jedzenie pokarmu – możliwe przyczyny

Psy mogą jeść łapczywie z wielu powodów. Niektóre zwierzaki mają tak duży apetyt, że nie umieją się powstrzymać, kiedy widzą karmę. Niestety, wśród wyjątkowo łakomych ras psów znajdują się też te, które są genetycznie obciążone większym ryzykiem skrętu żołądka (np. golden retrievery, bernardyny czy nowofundlandy). Żołądek może jednak rozszerzyć, kiedy pies je dużą ilość pokarmu w szybkim tempie, niezależnie od rasy.

Łapczywe jedzenie może występować u psa, który wcześniej doznał głodu. W nowym domu pożywienie nadal może być traktowane jako coś, o co trzeba walczyć, nie dziwi więc chęć jak najszybszego zjedzenia posiłku. Taki problem wymaga treningu pod okiem behawiorysty, który pomoże psu poczuć się bezpieczniej. Miski spowalniające jedzenie są wtedy nieocenioną pomocą, by nauczyć psa, że nie musi czuć zagrożenia podczas jedzenia.

Pupil może też zbyt szybko pochłaniać jedzenie z miski, kiedy je w towarzystwie innego psa. W tym przypadku w pierwszej kolejności warto spróbować karmienia psów osobno. Brak rywala obok może sprawić, że pies nie będzie traktował jedzenia jak zasobu, który trzeba za wszelką cenę obronić.

Miski spowalniające jedzenie – co warto o nich wiedzieć przed zakupem

W przeciwieństwie do tradycyjnej miski, miska spowalniająca jedzenie ma w środku wypustki, labirynty lub inne „utrudniacze”, które sprawiają, że zjedzenie całej karmy z miski zajmuje o wiele więcej czasu. Miska spowalniająca jedzenie dla psa wymusza skupienie się na posiłku i poświęcenie mu o wiele więcej czasu. Dla psa jest to sposób na wyciszenie się i odprężeni. Alternatywnym sposobem jest podawanie części porcji w zabawkach na przysmaki podczas zabawy. Ciekawą formą miski spowalniającej jest mata do lizania. Maty najlepiej sprawdzają się do nakładania mokrej karmy – nie znamy psa, który zamieniłby matę do lizania i miski spowalniające jedzenie na zwykłą miskę.

Większość misek tego typu wykonana jest z plastiku, maty – z gumy. Przed pierwszym zmywaniem upewnij się, czy Twój model nadaje się do mycia w zmywarce, czy lepiej myć go pod bieżącą wodą.

Miski z wypustkami możesz stosować zarówno u psa, jak i u kota. Choć koty dużo rzadziej mają problemy ze zbyt szybkim jedzeniem wpływającym na układ trawienny, dla Twojego kota istotne mogą być właściwości wyciszające, jakie daje lizanie i wydobywanie karmy z labiryntu.

Warto podawać jedzenie dla psa (lub kota) z pomocą różnych akcesoriów. Karmienie interaktywne ma wiele zalet – przede wszystkim, chociaż częściowo zaspokaja potrzebę zdobywania jedzenia. Kiedy pupil musi włożyć nieco wysiłku, by wyszperać granulki w misce, staje się po prostu szczęśliwszy.