Czy cudzoziemcy pracują legalnie?

Legalność zatrudnienia to temat, o którym możemy rozmawiać naprawdę długo. Nielegalne zatrudnienie oznacza problemy, ale mimo to znajdują się osoby, które są chętne omijać przepisy. Najlepszym tego dowodem działania Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Co wiemy?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że chodzi o kontrole, które przeprowadzono od początku roku. Co więcej, możemy mówić o sprawdzeniu 1914 obcokrajowców. Do tego nie wolno zapomnieć o najważniejszym – okazało się, że 403 osoby pracowały nielegalnie.

Jak się można domyślić, najwięcej uchybień dotyczyło obywateli Ukrainy (88%). Zazwyczaj chodziło o pracę bez zezwolenia, warunki niezgodne z zezwoleniem i brak odpowiednich umów w formie pisemnej. Wypada też podkreślić, że najwięcej nieprawidłowości miało miejsce na budowie (28%). Co by nie mówić, taka informacja nie powinna zaskakiwać. Dobrze również wiedzieć, że do nielegalnego zatrudniania najczęściej dochodziło w powiecie olsztyńskim (30%), mrągowskim i iławskim (po 12%).

Jak widać, nieprawidłowości nie brakuje. Do tego nie można zapomnieć, że chodzi o 1914 osób – trudno stwierdzić, jaka jest skala problemu.

Wiadomości dotyczące Warmii i Mazur znajdziesz też tutaj.