Czy szkoła branżowa jest dobrym wyborem? Jakie są perspektywy pracy po niej?

Każdy wie, że Minister Edukacji często ma pomysły niezbyt dobre, ale rzecz jasna nie zawsze tak jest. Przypomnijcie sobie choćby sytuację, gdy ministrem był Roman Giertych, który wprowadził maturalną amnestię, czyli nawet, gdy się nie zdało części maturalnej to i tak otrzymało się świadectwo, które notabene potwierdzało zdanie, bo udzielona została wtedy amnestia. Cóż, pomysł być delikatnie mówiąc głupi, ale i tak na nic się zdał, bo rektorzy wyższych uczelni zdecydowali, że uczniowie z amnestią nie zostaną przyjęci na studia. Już w 2006 roku większość uczniów wybierała licea i tak po kilka latach na rynku znalazło się sporo osób ze średnim wykształcenie i z niemal żadną wiedzą, która przydatna była do pracy. Z tego też powodu zaczęto reklamować szkoły zawodowe, które obecnie zostały przekształcone w szkoły branżowe. Tutaj pojawia się pytanie: czy taka szkoła jest dobrym wyborem i jakie absolwent ma po niej perspektywy?

Szkoła branżowa – czy warto ją wybrać?

Szkoła branżowa to szkoła, która przyucza do konkretnego zawodu. A to oznacza, że kończąc ją ma się jakiś fach w ręku. Zasadniczo jest to dobre rozwiązanie, bo obecnie na rynku pracy jest zapotrzebowanie na fachowców. Rzecz jasna wybierając szkołę branżową wcale musicie potem zakończyć edukacji. Po ukończeniu szkoły branżowej pierwszego stopnia, możecie pójść do szkoły branżowej drugiego stopnia, która trwa dwa lata i po tym czasie macie możliwość podejścia do matury i zdobycia średniego wykształcenia. Zalet takiego rozwiązania jest sporo. Rekrutacja do szkoły branżowej odbywa się klasycznym tokiem i warto zdawać sobie sprawę, że zapisuje się do niej coraz więcej chętnych. I nie dotyczy to osób, które mają problemy z nauka, lecz takich, które chcą zdobyć fach, a dzięki temu móc łatwiej znaleźć pracę.

Dużo ćwiczeń, mniej teorii

Chyba każdy wie, że licea przygotowują raczej pod dalszą edukację, czyli zasadniczo absolwenci powinni po jej ukończeniu i zdaniu matury aplikować na studia. Zasadniczo w takich szkołach nacisk kładziony jest na teorię. Owszem są szkoły branżowe, które nazywają się klasą dziennikarską czy mundurową, ale można zapisać się też do liceum o profilu socjalnym. Przy czym w oczach pracodawców takie kierunkowanie jest tylko zbyteczną nazwą, bo przecież absolwenta klasy dziennikarskiej nie nazwiemy dziennikarzem itd. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że nazywanie klas w nawiązaniu do zawodów jest wręcz szkodliwe, bo przecież i tak dzieci nie są do nich przygotowane, a przez lekcje z przedmiotów nawiązujących do profilu mniej uczą się materiału, który przyda im się na maturze, a potem jest niezbędny na studiach. Samo ukończenie profilowanej klasy nie daje żadnych kompetencji w przeciwieństwie do szkoły branżowej, gdzie absolwent zdobywa przysłowiowy fach w ręku. Jednocześnie w takich szkołach nacisk kładziony jest na ćwiczenia praktyczne, a nie tylko teorię. Rekrutacja do szkół średnich w 2022 jasno pokazała, że większość absolwentów wybiera licea, choć nie koniecznie chce kontynuować dalszą naukę na studiach.

Perspektywy do ukończeniu szkoły branżowej

Jeszcze kilka lat temu na rynku pracy mieliśmy tylu teoretyków, że pracy dla nich brakowało. Skoro pracy nie potrafili znaleźć absolwenci studiów, to trudno się dziwić, że nie potrafili jej znaleźć absolwenci liceów. W obecnych czasach nie trzeba kończyć studiów, by odnieść sukces i dobrze zarabiać. Jeżeli nie ukończycie medycyny czy prawa prawdopodobieństwo, że znajdziecie świetną prace wcale nie jest takie duże. Można pokusić się o stwierdzenie, że specjaliści w swoich branżach po szkołach branżowych także mogą dobrze zarabiać. Rzecz jasna ukończenie szkoły nie gwarantuje im tego, że na pewno łatwiej znajdą pracę niż absolwenci liceów.

Dla kogo szkoła branżowa jest najlepszych wyborem?

Oczywiście dla wszystkich, którzy interesują się konkretną pracą. Jeżeli marzycie, by naprawiać samochody, to wybierzcie się do szkoły branżowej mechanicznej. Możecie tez zdobywać wiedzę jako lakiernicy. Jeżeli interesuje Was praca murarza, to wybierzcie szkołę budowlaną. A jeżeli jednak zdecydujecie, że chcecie potem kształcić się dalej to nic nie stoi na przeszkodzie, bo możecie zapisać się do szkoły II stopnia. Taka szkoła jest świetną opcją dla osób, które chcą pracować i nadal się uczyć.