Nowe witacze w Iławie. Wiadomo już, jak będą wyglądały!

Nie od dzisiaj wiadomo, że samorząd Iławy chce wymienić przydrożne konstrukcje umieszczone na rogatkach miasta, zwane potocznie „witaczami”. Dzisiaj już wiadomo, jak będą wyglądały. Zostały one zaprojektowane przez rodzimego artystę, Bogdana Wojciecha Bartkowskiego.

Bezpośrednią inspiracją dla nowych iławskich witaczy, miały być ich historyczne odpowiedniki. W czasach PRL to właśnie kształt żagli był pierwszym z czym spotykali się zarówno turyści jak i mieszkańcy wracający do domu. Po starych egzemplarzach zachowały się już tylko stare fotografie. Witacze inspirowane PRL w bezpośredni sposób nawiązują do miasta i regionu, które jednak przeszło z duchem czasu ogromną przemianę.

Wybór witaczy nie był prosty. Jak mówi burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski, przez wiele godzin konsultował i rozmawiał na ten temat z przedstawicielami wielu iławskich środowisk. Z jednego naprawdę jest dumny- że projekt witaczy zrealizuje artysta bezpośrednio związany z regionem, który doskonale rozumie nie tylko wagę tego przedsięwzięcia, ale przede wszystkim charakter miasta, jakim jest Iława.