Męskie golenie bez podrażnień od A do Z

Golenie to dla wielu mężczyzn poranny rytuał. Są jednak i tacy, którzy go bardzo nie lubią, gdyż prawie zawsze dochodzi u nich do podrażnienia skóry. Ograniczają go zatem do niezbędnego minimum, często nosząc tzw. trzydniowy zarost. Po tym czasie decydują się na golenie, bo broda zaczyna swędzieć i ostre włoski stają się uciążliwe. Jeżeli znacie ten schemat, to poznajcie przepis na męskie golenie bez podrażnień od A do Z.

Zrezygnuj z golenia na sucho, gdy twoja skóra jest skłonna do podrażnień

Goląc się na sucho nie można doprowadzić do dokładnego usunięcia całego zarostu. Choć takie golenie ma spore plusy, bo jednak zarost jest ścierany, a ostrze nie znajduje się bezpośrednio przy skórze, to jednak pełnej gładkości uzyskać nie można. Gdy dodatkowo zarost jest twardy, to bardzo szybko może pojawić się swędzenie i podrażnienie. Stąd lepiej golić się na mokro. Jednak w przypadku twardego, ostrego zarostu należy odpowiednio zmiękczyć włoski, bo bez tego bardzo łatwo o skaleczenie skóry podczas golenia. Można sięgnąć po piankę, mydło albo żel do golenia. Jaki żel do golenia do wrażliwej skóry się sprawdzi? Odpowiedni będzie produkt zawierający kojący mentol. Taki produkt ma odpowiednią konsystencję i jest bardziej wydajny od pianki. Jednocześnie nie trzeba go rozrabiać w tyglu jak ma to miejsce w przypadku mydła do golenia. Zatem nakładanie takiego produktu nie jest czasochłonne. Taki produkt może zawierać składniki łagodzące, które zapobiegają zaczerwienieniu spowodowanemu kolejnymi pociągnięciami żyletki. Jednocześnie doskonale pokrywa włoski, zwiększając ich objętość i ułatwiając golenie.

Golenie z włosem czy pod włos – czy ma to znaczenie i jak dobrać odpowiednią maszynkę do golenia?

Golenie z włosem jest nieco bezpieczniejsze i bardziej polecane dla początkujących. Przy goleniu pod włos najlepiej naciągnąć skórę, by dokładnie zgolić zarost pod odpowiednim kątem. Oczywiście golenie tradycyjną maszynką na żyletki jest znacznie łatwiejsze niż np. brzytwą, której opanowanie wymaga wprawy. Niemniej jednak maszynki także różnią się od siebie i to nie tylko ilością ostrzy. Można wybrać takie, które mają otwarty lub zamknięty grzebień. Te pierwsze maszynki wielokrotnego użytku z wymiennymi ostrzami polecane są dla bardziej zaawansowanych w sztuce golenia. Dla początkujących oraz posiadaczy wrażliwej skóry lepszym wyborem będzie maszynka z zamkniętym grzebieniem. Taka maszynka minimalizuje ryzyko zacięć. Nadaje się też do częstego golenia. Ostrze należy wymieniać regularnie. W przypadku twardego zarostu nawet co trzy golenia. Przy goleniu należy pamiętać, by płukać ostrze po każdym pociągnięciu, tak by zachowało swoją ostrość. W przypadku tępego ostrza skórę goli się niedokładnie, co może prowadzić do stanu zapalnego i powstawania wrastającego zarostu.

Zadbaj odpowiednio o skórę po goleniu

Oczywiście ważne są nie tylko produkty do golenia czy odpowiednie zmiękczenie zarostu przed goleniem, a także technika golenia, bo skóra po goleniu mimo wszystko może być lekko zaczerwieniona. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o jej odpowiednie nawilżenie i ukojenie. Warto sięgnąć po krem lub balsam po goleniu. Produkt, który nie zawiera alkoholu świetnie sprawdzi się dla wrażliwej skóry. W przypadku takiej cery nie należy stosować zatem wód kolońskich i innych produktów na bazie alkoholu. W przypadku zacięcia skóry przy goleniu można zastosować ałun, który działa antybakteryjnie i pomaga szybko zatamować krwawienie. Dzięki optymalnemu zestawowi do golenia stanie się ono przyjemną rutyną pielęgnacyjną.