Tradycyjna apiterapia – wykorzystanie produktów pszczelich w medycynie

Apiterapia to dziedzina medycyny komplementarnej i alternatywnej, w której wykorzystuje się produkty pszczele miodne, m.in. miód, pyłek,propolis, mleczko pszczele, czy wosk do radzenia sobie z różnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli czopki propolisowe i inne produkty tego rodzaju Cię interesują – czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Apiterapia – to nic nowego!

Apiterapia to alternatywna metoda leczenia wykorzystująca ule i produkty pozyskiwane od pszczół miodnych. Od lat uważa się, iż pomaga w zwiększeniu odporności organizmu i poprawieniu ogólnego stanu zdrowia u ludzi. Jej stosowanie sięga czasów starożytnych, około 460 roku p.n.e., kiedy Egipcjanie i Chińczycy stosowali miód w leczeniu większości problemów zdrowotnych. Apiterapię stosowali także Rzymianie i Grecy.

Apiterapia koncentruje się na stosowaniu produktów pszczelich, a jej nadrzędnym celem zajęcie się powszechnymi ludzkimi dolegliwościami oraz poprawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Produkty takie jak czopki propolisowe i inne – zostały dogłębnie zbadane, a na podstawie tego odkryto ich liczne zalety. Nic więc dziwnego, że są one obecnie szeroko stosowane w nowoczesnych i konwencjonalnych praktykach medycznych na całym świecie. Apiterapię definiuje się również jako stosowanie produktów pszczelich w celu zapobiegania chorobom lub ich leczenia oraz wspomagania gojenia.

Dobrodziejski miód w apiterapii

Miód jest zdecydowanie najpopularniejszym produktem pszczelim ze względu na jego szerokie spożycie i społeczną akceptację. Jest stosowany w wielu gałęziach przemysłu, w tym w apiterapii, której początki sięgają czasów starożytnych, kiedy Chińczycy, Egipcjanie, Rzymianie i Grecy używali miodu do celów leczniczych. Miód zawiera kilka silnych składników, które nadają mu właściwości lecznicze. 

Propolis pełen dobroci i zdrowia

To kolejny produkt pszczół miodnych zawierający silne składniki, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród dostawców apiterapii np. jako czopki propolisowe. Jest zbierany głównie przez pszczoły robotnice z szerokiej gamy roślin. Od wielu lat jest stosowany jako produkt leczniczy. 

Propolis jest obecnie dostępny w sklepach ze zdrową żywnością i polecany jest jako naturalny lek na wiele dolegliwości. Pomaga zwalczać raka, stany zapalne i eliminuje szkodliwe patogeny, takie jak chociażby wszechobecne drobnoustroje. Zawiera żywicę, olejki eteryczne, wosk, pyłki i różne związki organiczne. Minerały i witaminy znajdują się również w propolisie, co czyni ten pszczeli produkt jeszcze bardziej wyjątkowym.