O mały włos doszłoby do utraty 18 tysięcy złotych przez 75-latkę na rzecz oszusta internetowego – czujna pracownica banku uratowała sytuację

Przypadkiem, który mógł się skończyć utratą niemal 18 tysięcy złotych przez 75-letnią kobietę, okazało się, że padła ona ofiarą internetowego oszusta udającego marynarza. Planowana transakcja miała zasilić konto nieznajomego, który twierdził, że potrzebuje pieniędzy na opłacenie przesyłki zatrzymanej w urzędzie celnym. Wykrzesanie czujności u pracownicy banku pozwoliło jednak na udaremnienie próby wyłudzenia pieniędzy i natychmiastowe powiadomienie odpowiednich służb.

Na terenie powiatu iławskiego coraz częściej przestępcy posługują się nowymi metodami oszustw, które polegają na podszywaniu się pod różne osoby takie jak żołnierze, marynarze czy lekarze. Technika ta polega na nawiązywaniu kontaktu poprzez internet z potencjalną ofiarą. Oszust korzysta najczęściej ze zdjęć dostępnych w sieci, prezentując się jako Amerykanin mieszkający za granicą. Budując zaufanie poprzez regularny kontakt i opowiadając wymyślone historie, przekonują pokrzywdzonych do udzielenia wsparcia finansowego. Pieniądze te są rzekomo potrzebne na zakup biletu lotniczego do Polski lub opłacenie paczki w tranzytowej drodze do ofiary.

Niestety, po przelaniu pieniędzy na konto oszusta, osoba pokrzywdzona zostaje bez nowo poznanego przyjaciela i bez zgromadzonych środków finansowych. Mimo to, coraz więcej osób zyskuje świadomość funkcjonowania takich procederów i stara się uniknąć bycia ich ofiarą. Warto jednak pamiętać, że przestępcy stale ulepszają swoje metody i stają się coraz bardziej przebiegli w tworzeniu wiarygodnych fabuł oraz udawaniu różnych osób.