Walka z nielegalnym hazardem w Iławie i okolicy

Nie ustaje konsekwentna walka policji i Krajowej Administracji Skarbowej z nielegalnym hazardem w Iławie i okolicach. Oto wybrane przykłady zakończonych z sukcesem akcji służb w tym zakresie w regionie.

Czerwiec 2019

Zaczynamy od akcji, która odbyła się wczesnym latem w roku 2019. Wówczas to na lokal przy ulicy Niepodległości, nazywany hazardową „dziuplą”, w nocy z 12 na 13 czerwca miał miejsce poprzedzony wnikliwym śledztwem nalot służb mundurowych. Na początek trzeba wspomnieć, że nie była to pierwsza interwencja w tym miejscu, a lokal był już wcześniej dobrze znany funkcjonariuszom. Kontrole odbywały się tu kilkukrotnie, dwa razy w roku 2018, 15 kwietnia 2018 oraz 10 października 2018 oraz początkiem roku 2019 – 10 lutego.

Efektem akcji było, podobnie jak wcześniej, zatrzymanie i skonfiskowanie czterech zestawów urządzeń służących do gier hazardowych. Widać więc, że właściciele i organizatorzy hazardu szli w zaparte i dopuszczali się recydywy. Mimo trwającego przeciwko nim postępowania zdecydowali się oni jednak na kolejne podejście. O akcji i jej wynikach poinformował podinspektor i oficer prasowy olsztyńskiej Izby Administracji Skarbowej Ryszard Chudy. Jak powiedział, sprawy przeciwko organizatorom nielegalnego procederu trafiły już do sądu, gdzie oczekują na rozstrzygnięcie. Zapewnił też, że miejsce to służby mają na oku i w przypadku ponownego wznowienia działalności ten fakt nie umknie ich uwadze.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, z art. 107d kodeksu karnego skarbowego prowadzącym nielegalny i bez wymaganej licencji, koncesji hazard i posiadającym nielegalny, niezarejestrowany automat do gier grozi kara grzywny wynosząca do 720 stawek dziennych, karze do 3-ech lat pozbawienia wolności albo obie te kary jednocześnie.

Październik 2019

Jesienią tego samego 2019 roku na celowniku Krajowej Administracji Skarbowej w Olsztynie znalazła się kolejna nielegalna „dziupla” hazardowa w okolicy, tym razem w Piszu w warmińsko – mazurskiem. Tym razem organizatorzy nielegalnego procederu wykazali się nie lada sprytem, gdyż w oryginalny sposób ukryli wejście do pomieszczenia z automatami przed wzrokiem i uwagą postronnych osób. Mianowicie wejście do pomieszczenia zamaskowane było fragmentem ruchomej ściany. Dla niepoznaki wisiały na niej lustro oraz umywalka a także „kluczowy” prowizoryczny kran. Taki kamuflaż miał za zadanie zmylić niepożądane osoby, w tym ewentualnych kontrolerów.

Początkowo sztuczka okazała się skuteczna, jednak tym razem przy kontroli funkcjonariusze olsztyńskiej Krajowej Administracji Skarbowej nie dali się nabrać. Efektem akcji przeprowadzonej w piskim, pozornie opuszczonym lokalu było przejęcie aż pięciu nielegalnie działających maszyn, a za prowadzenie na nich nielegalnej gry organizatorom i właścicielom posesji grozi grzywna pół miliona złotych, po 100 tysięcy kary za każde urządzenie. Po tej akcji liczba łącznie zarekwirowanych przez służby od początku 2019 roku nielegalnych automatów w całym województwie warmińsko – mazurskim sięgnęła 900 egzemplarzy.

Lokal, w którym prowadzono nielegalny proceder mieścił się w Piszu, w miejscu, gdzie dawniej znajdował się popularny lokalny bar. Choć pozornie wydawał się opuszczony, a na ogrodzeniu znajdowała się tabliczka „teren prywatny” to jednak po godzinie 18 każdego dnia dawny bar był nadal otwierany. Kontrola zaskoczyła obecnego na miejscu jednego z właścicieli, który na widok kontroli celnej uciekł przez okno. Drugi z organizatorów gry jednak otworzył lokal po ostrzeżeniu ze strony funkcjonariuszy, ze wejdą do środka siłą.

To co odkryli ich zadziwiło swoją pomysłowością, bowiem za prowizoryczną ścianką z umywalką oraz lustrem odkryli oni ukryte pomieszczenie z pięcioma automatami do gry. Wejście do niego wymagało demontażu atrapy kranu oraz użycia klamki i w taki sam sposób wchodziły do niego wybrane i znane właścicielom osoby. Na miejscu celnicy zabezpieczyli pięć działających maszyn oraz kwotę 10 tysięcy złotych przeznaczoną na wygrane dla graczy. Za organizowanie nielegalnego hazardu bez wymaganej koncesji właścicielowi grozi kara grzywny, po 100 tysięcy złotych za każą maszynę, czyli razem pół miliona, a także 3 lata więzienia.

Marzec 2021

Na koniec coś z nowszych dokonań na polu walki z nielegalnym hazardem. Kolejne miejsce w Iławie, w którym prowadzono nielegalną grę zlikwidowali początkiem marca bieżącego roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, ale tym razem z elbląskiego oddziału. Asystowali im policjanci z miejscowej powiatowej komendy. Efektem akcji jest konfiskata i zabezpieczenie czterech nielegalnie działających maszyn do gry, kluczy do lokalu oraz prowadzonych notatek z zapisami wygranych. Stworzone tu więc były pozory oficjalnej działalności.

Całe miejsce było, jak się okazało, profesjonalnie zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem za pomocą trzech zewnętrznych kamer oraz wizjera. Ten ostatni pozwalał na identyfikację wchodzących osób na podstawie całego wizerunku ich twarzy bez nakrycia głowy. W momencie kontroli w nielegalnym mini – salonie gry znajdowała się jedna osoba grająca na automacie wraz z osobą obsługującą w tym czasie lokal. Zostali oni przesłuchani w charakterze świadków.

Zatrzymane maszyny zdeponowano w magazynie w iławskiego Oddziału Celnego, sprawa zaś zgłoszona została w Referacie Dochodzeniowo-Śledczym Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, gdzie czeka na podjęcie działań. Pamiętajmy, że za grę w nielegalnym kasynie może nas spotkać kara ze strony organów ścigania. Warto zabezpieczyć się i sprawdzić listę najlepszych kasyn internetowych – wszystkie z nich operują legalnie na terenie Polski, a w dodatku aby zagrać nie trzeba wychodzić z domu!