Co warto zobaczyć w Iławie?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wycieczki, które mają za zadanie przybliżyć zwiedzającym podróżnikom historię ich własnego kraju i zgłębianie jego tajemnic oraz najwspanialszych zakątków. Często celem takich podróży padają miasta, które są powszechnie uważane za miasta turystyczne, między innymi Kraków, Zakopane, Warszawa, czy Wrocław. Jednak poza najczęściej odwiedzanymi miejscami w Polsce są również inne miasta, które kryją w sobie magię i są warte odwiedzenia. Jednym z takich miast bez wątpienia jest Iława.

Co warto zobaczyć w Iławie?

Wiele osób, które rozważają odwiedzenie Iławy, zastanawia się, co godnego zobaczenia można znaleźć w tym mieście mieszczącym się w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto to leży na Pojezierzu Iławskim, czyli nad najdłuższym jeziorem w całym kraju. Iława i jej najbliższe okolice to wiele terenów zielonych, które przyciągają turystów ceniących sobie naturę, a także odpoczynek na jej łonie, w ciszy i spokoju. Jednak Iława to nie tylko wspaniałe cuda natury, to również zabytki i obiekty historyczne oraz wydarzenia cykliczne odbywające się co roku w tym regionie.

Iława – zwiedzanie zabytków

Obowiązkowym punktem dla wielu zwiedzających miasto jest zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym miasta i zwiedzenie znajdujących się w nim zabytków. To właśnie zabytki opowiadają nam historię i pozwalają poznać dzieje przodków zamieszkujących dany teren, a także to, w jaki sposób żyli na co dzień. W Iławie nie brak zabytków, które przybliżą nam zarówno historię miasta, jak i jego mieszkańców. Co warto zobaczyć w Iławie?

Ratusz

Jednym z niezwykle popularnych zabytków znajdujących się w Iławie. Należy wspomnieć, że pierwotny ratusz spalił się w 1706 roku, znajdował się on w centrum Starego Miasta, ale nie zdecydowano się na odbudowanie go w tym samym miejscu. Ratusz miejski, który aktualnie znajduje się w Iławie, powstał w latach 1910-1912 i ulokowany jest przy głównej ulicy. Ze względu na wygląd budynku, nie sposób przejść obok niego obojętnie. Wspaniałe schody po obu stronach drzwi wejściowych, płaskorzeźba w kształcie lwiej głowy z szeroko otwartą paszczą, piękne ornamenty, a także inne elementy składające się na wygląd budynku ratusza sprawiają, że z pewnością zachwyca on nie tylko turystów, ale i mieszkańców Iławy. Ratusz utrzymany jest w stylu neobarokowym, a sam budynek składa się z kilku części. Niewiele osób wie, że w okresie PRL-u pełnił on funkcję hali targowej. Dziś w ratuszu mieści się Urząd Miasta.

Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego oraz mury miejskie

Każdy, kto zastanawia się, co warto zobaczyć w Iławie, za cel powinien obrać kościół, który jest najstarszą zachowaną w mieście budowlą. Przy kościele znajduje się południowo-wschodni kąt murów miejskich, które kiedyś znajdowały się nad całą Iławą. Kościół został wybudowany w latach 1317-1325, a kiedyś na jego miejscu znajdowała się wyłącznie kaplica. Wieża pojawiła się tam w 1550 roku, dopiero w 1624 roku u jej boku stanęła kruchta. Budynek kościoła przyciąga wzrok każdego, kto ceni sobie piękno architektury, a to wszystko za sprawą ze względu na wspaniałe zdobienia, takie, jaki wimpergi, czy piękne, masywne, zdobione drzwi, które mimo swojej prostoty zachwycają swoim wyglądem.

Prawdziwą gratką dla osób ceniących sobie historię będą mury miejskie, które w tym miejscu powstały mniej więcej w połowie XIV wieku i były wykorzystywane do obrony miasta. Obecnie zachowały się tylko fragmenty murów, dzięki którym możemy wyobrazić sobie, jak wyglądały one, kiedy okalały całe miasto.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na dziedzińcu kościoła znajduje się najstarsze drzewo w mieście, warto zwrócić na nie uwagę.

Kinoteatr

Kinoteatr to kolejny Iławski zabytek warty odwiedzenia. Budynek powstał w tym miejscu w zeszłym wieku, w latach dwudziestych, początek jego budowy przypada na 1916 rok, a koniec na rok 1922. Na początku budynek spełniał funkcję hali miejskiej, dopiero w latach 30 XX wieku został przebudowany, a dopiero w latach 60 zaczął pełnić funkcję kina i teatru. Kinoteatr zbudowany jest na planie prostokąta, posiada również dobudówkę od strony jeziora. Warto zwrócić uwagę na taras, który osadzony jest na czterech parach kolumn doryckich, co wygląda wspaniale, szczególnie po ostatnio przeprowadzonym remoncie budynku.

Cerkiew św. Jana Apostoła

Zabytkiem, który bez wątpienia jest ciekawym miejscem w Iławie, jest Cerkiew św. Jana Apostoła, w której budynku kiedyś mieściła się gazownia miejska. Budynek powstał w 1899 roku, w 1910 roku miała miejsce jego rozbudowa. Jednak to nie wszystkie modernizacje, jakim była poddawana cerkiew, ponieważ w roku 1987, po przebudowie pełniła ona funkcję warsztatu i garażu. Dopiero w późniejszym okresie pojawiły się postulaty konserwatorskie, które jasno mówiły o tym, że budek powinien stać się miejscem, którego przeznaczeniem będą cele sakralne i tak właśnie się stało.

Stacja kolejowa Iława Główna

Wielu osobom ten wybór może wydać się dość osobliwy, jednak główna stacja kolejowa w Iławie, to budynek, który warto wziąć pod uwagę podczas zwiedzania miejskich zabytków. Co ciekawe, do zakończenia II wojny światowej stacja ta znajdowała się na terytorium niemieckim. Sam budynek dworca utrzymany jest w stylu neogotyckim i powstał w 1900 roku. Aktualne dworzec mimo tego, że jest zabytkiem, spełnia swoją podstawową funkcję, jaką jest obsługa pasażerów. Będąc w budynku dworca, można zachwycić się freskami, które zdobią sufit, a także znajdującymi się na nim herbami miast oraz pięknymi motywami roślinnymi.

Atrakcje Iławy

Z pewnością zapoznawanie się z miejskimi zabytkami, to niezwykle pasjonująca część wycieczki po mieście, jednak wiele osób pragnie również innego rodzaju wrażeń, które mogą dać zwiedzającym obiekty rekreacyjne i rozrywkowe znajdujące się w mieście. Przyjrzyjmy się ciekawym miejscom w Iławie, dzięki którym każdy, kto odwiedzi miasto, może zaznać wspaniałej rozrywki.

Centrum Turystyczno–Rekreacyjne

Centrum Turystyczno-Rekreacyjne w Iławie, to miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą liczyć na doskonałą zabawę i aktywny wypoczynek. W tym miejscu znajdziemy takie atrakcje jak basen sportowy, który liczy sobie 6 torów, a także basen rekreacyjny, gdzie goście mogą skorzystać z wielu wspaniałych, wodnych atrakcji. W strefie, w której znajduje się basen rekreacyjny, możemy znaleźć również masaże karku, masaże pleców, ud, czy gejzery. Niewątpliwą zaletą tej strefy są specjalne tory, na których dzieci mogą podjąć naukę pływania. Jednak to nie wszystko, ponieważ na miejscu mamy możliwość gry w siatkówkę, a także koszykówkę wodną, co pozwoli nam rozerwać się i spędzić miło czas z rodziną lub przyjaciółmi. Największą popularnością jednak cieszy się 52-metrowa zjeżdżalnia, która zapewni młodszym podróżującym niezapomniane emocje.

Jednak Centrum Turystyczno-Rekreacyjne to nie tylko baseny, to również strefa odnowy biologicznej, gdzie każdy, kto tego zapragnie, może oddać się głębokiemu, niczym niezmąconemu relaksowi. W strefie odnowy biologicznej znajdziemy dwa solaria, które zadbają o naszą opaleniznę przez cały rok, saunę suchą, sanarium, czyli łagodną saunę, łaźnię parową, bicze wodne, basen schładzający, a także ogródek wypoczynkowy. To wszystko pozwoli nam na zadbanie nie tylko o nasz umysł i wypoczynek, ale również o nasze ciało.

Na miejscu odwiedzający mogą skorzystać również z komnaty solnej z tężnią, która ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. W komnacie znajduje się powietrze, które nasycone jest mikroelementami, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Pobyt w komnacie solnej działa jak swego rodzaju inhalacja i ma ogromny wpływ na naszą odporność i przebieg schorzeń, takich jak zapalenia zatok, nadciśnienie, nerwica i wiele innych.

Miasteczko ruchu drogowego w Iławie

Miasteczko ruchu drogowego to kolejne ciekawe miejsce w Iławie, dzięki któremu najmłodsi uczestnicy wycieczki mogą nie tylko doskonale się bawić, ale również pogłębić swoją wiedzę dotyczącą zasad, jakimi kierować się będąc uczestnikami ruchu drogowego. Na miejscu znajdziemy miniaturowe drogi ze znakami drogowymi, dzięki czemu rodzice mogą pomóc swoim dzieciom przyswoić najważniejsze zasady, jakimi pociechy powinny kierować się podczas poruszania się na rowerze na normalnych drogach.

Aktywności na świeżym powietrzu

Jeżeli zastanawiamy się, co warto zobaczyć w Iławie, to bez wątpienia musimy wziąć pod uwagę również aktywności na świeżym powietrzu, które w tym rejonie są niezwykle popularne, a przy tym gwarantują nam cudowne widoki. Aktywny odpoczynek w otoczeniu zieleni to coś, co kochają zarówno dorośli, jak i dzieci. Gdzie możemy odpocząć na świeżym powietrzu w Iławie?

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak to szóste najdłuższe jezioro w Polsce i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Iławie. Jezioro leży w otoczeniu pięknych, bujnych lasów, co sprawia, że wypoczywanie nam nim staje się jeszcze atrakcyjniejsze, a fakt, że można je połączyć z pieszą wycieczką po lesie, sprawia, że ilość odwiedzających jezioro turystów jest ogromna. Na jeziorze znajduje się 16 wysp, które dodają uroku temu miejscu. Należy dodać, że na największej z wysp znajdują się pozostałości średniowiecznego grodu.

Jednak nie tylko spacery i relaks na łonie natury przyciągają turystów do Jezioraka, również możliwość aktywnego wypoczynku sprawia, że jest to ulubione miejsce zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Na miejscu możemy oddać się takim rozrywkom jak żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing, a także kajakarstwo, czy nurkowanie.

Wędkarze także będą zachwyceni Jeziorakiem, ponieważ żyje w nim mnóstwo ryb od sumów, przez sandacze, szczupaki, węgorze, liny, karasie, czy okonie, aż po karpie. Jednak nad jeziorem zamieszkują nie tylko ryby, możemy zaobserwować tam także liczne ptactwo, wśród którego możemy wyróżnić bieliki, rybołowy, kormorany, żurawie i czaple.

Z pewnością turystów ucieszy także fakt, że nad brzegami Jezioraka znajdują się pola namiotowe, biwakowiska, a także punkty gastronomiczne i hotele.