Weekendowy pobyt w Iławie

Pandemia sprawiła, że wiele osób musiało zrezygnować ze swoich wycieczkowych zagranicznych planów, to z kolei sprawiło, że coraz więcej osób decyduje się na krajowe wycieczki. Coraz częściej wybieramy kierunki, o których kiedyś nawet byśmy nie pomyśleli, a teraz mamy szanse odkryć je i zakochać się w nich, nawet jeśli nie są to najpopularniejsze miasta turystyczne w Polsce. Jednym z miast, które warto wziąć pod uwagę, podczas planowania zwiedzania najpiękniejszych zakątków naszego kraju jest Iława. Dlaczego warto się tam wybrać i co robić podczas weekendowego pobytu w Iławie?

Iławskie Zabytki

Iława to miasto, które w okresie wojennym doświadczyło wielu zniszczeń, z tego względu nie pozostało w nim zbyt wiele zabytków. Mimo wszystko wybierając się na weekend w Iławie, warto zapoznać się z tymi zabytkami, które ocalały i cieszą oko zarówno mieszkańców, jak i osób, które postanowiły zwiedzić ten malowniczy zakątek naszego kraju. Jakie zabytki warto zobaczyć w Iławie?

Ratusz w Iławie

Budynek Ratusza miejskiego w Iławie mieści się obok kamienia, który jest symbolem 700-letniej Iławy. Warto wiedzieć, że w tym miejscu wcześniej mieścił się inny budynek, który też pełnił funkcję ratusza, jednak spłonął on w roku 1706 i nie został odbudowany w pierwotnej lokalizacji, którą było centrum Starego Miasta.

Budynek, który aktualnie pełni funkcję ratusza miejskiego stanął w tym miejscu w latach 1910-1912, co prawda wciąż znajduje się on przy głównej ulicy miasta, jednak już nie w obrębie starówki.

Budynek ratusza bez wątpienia przykuwa uwagę zarówno mieszkańców miasta i okolic, jak i turystów ze względu na swój wygląd oraz wielkość. Drzwi ratusza to masywny, reprezentacyjny wyrób, który otoczony jest schodami o pięknych, bogato zdobionych poręczach. Zwieńczeniem ozdobnych elementów są wspaniałe płaskorzeźby, które przedstawiają lwie głowy z szeroko otwartymi paszczami.

Również same drzwi wejściowe są zdobione ornamentami, które na żywo robią oszałamiające wrażenie na zwiedzających. Motyw roślinny w połączeniu z drewnem nadaje nie tylko drzwiom, ale również i całemu ratuszowi wyjątkowy charakter. Jednak nie tylko drzwi posiadają zdobienia, warto przyjrzeć się również oknom ratusza, nad którymi znajdują się dekoracje przedstawiające ludzkie maski.

Budynek ratusza przez okolicznych mieszkańców nazywany był perłą Prus Wschodnich, dziś ta nazwa uległa zmianie i jest on tytułowany perłą Warmii i Mazur.

Na dzień dzisiejszy we wspaniałym budynku ratusza mieści się Informacja Turystyczna, gdzie możemy zasięgnąć informacji na temat miasta, a także zaopatrzyć się w pamiątki, książki i mapy.

Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego

Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego to kolejny zabytek znajdujący się w Iławie, datę jego powstania szacuje się na lata 1317-1325. Kościół ma bogatą historię, na przełomie wieków przechodził liczne przebudowy, jakie spowodowane były zniszczeniami, które powstały w związku z pożarami, żywiołami i działaniami zbrojnymi.

Budynek, w którym aktualnie mieści się kościół, od początku swojego powstania pełnił funkcję sakralną. Warto wiedzieć, że kiedyś opiekę nad świątynią sprawowali Krzyżacy, jednak wyłącznie oficjalnie, ponieważ według stanu faktycznego na utrzymanie kościoła łożyli bardziej majętni mieszkańcy miasta, co spowodowało, że stał się on miejscem spotkań wyżej sytuowanych osób z miasta.

W świątyni warto zwrócić uwagę na ołtarz główny oraz na dzwony, ponieważ obie te części kościoła nie tylko wyglądają wyjątkowo, ale również mają bogatą historię. Dzwony zdobione są napisami, które głoszą: Ev. Str. Joh. 1,29 „Siehe, das ist Gottes Lamm, welches der welt Sunde Tragt.”, czyli Patrz, oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata oraz Offenb. St. Joh. 19,9, „Seilig sind, die zum Abendmahl des Lammes berufen sind”, czyli Błogosławieni, którzy zostali wezwani na ucztę Baranka. Podziwiając ołtarz, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, co znajduje się w jego prawym skrzydle, ponieważ to właśnie tam umiejscowiono herb Iławy.

W podziemiach świątyni znajdują się trumny, w których spoczywają zwłoki Wilhelma Albrechta von Finckensteina , który zmarł 15 kwietnia 1752 roku oraz jego żony Jadwigi Elżbiety von Finckenstein, która zmarła 1 lutego 1752 roku.

Pomnik Stefana Żeromskiego

Pomnik Stefana Żeromskiego to kolejny punkt na mapie Iławy warty odwiedzenia zlokalizowany w Parku Żeromek. Pomnik powstał w celu upamiętnienia i uczczenia pobytu pisarza w Iławie w maju 1920 roku.

Pomnik odsłonięto podczas uroczystości Tysiąclecia Państwa Polskiego 23 października 1966 roku, po tym wydarzeniu liceum w mieście również nazwano imieniem poety.

Odpoczynek na świeżym powietrzu

Jeżeli celem naszej wyprawy krajoznawczej będzie weekend w Iławie, z pewnością nie ujdzie naszej uwadze fakt, że miasto otaczają naprawdę malownicze tereny, które pozwolą nam na rodzinny wypoczynek na świeżym powietrzu. Jakie miejsca na otwartej przestrzeni warto odwiedzić, będąc w Iławie?

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w całym kraju, liczy ono prawie 28 km, a jego powierzchnia wynosi 34,5 km2. Jednak ta okolica to nie tylko wspaniałe, malownicze jezioro, to również tereny leśne o ogromnej powierzchni, które pozwalają przyjezdnym na rekreacyjne, piesze wycieczki lub rowerowe wycieczki.

Linia brzegowa jeziora z każdej strony obfituje w rozmaite rozrywki, wśród których wyróżnić możemy tereny plażowe, na których możemy oddać się wypoczynkowi, miejsca kempingowe w postaci kempingowych wiosek, w których możemy zatrzymać się w sezonie urlopowym.

Bardzo popularnym elementem, który przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i miejscowej ludności są wyspy znajdujące się na jeziorze ze względu na fakt, że niezwykle podnoszą one atrakcyjność wizualną całej okolicy.

Jeziorak to prawdziwy raj nie tylko dla osób, które pragną wypocząć w otoczeniu pięknej przyrody, ale również dla tych osób, które łakną aktywnego wypoczynku, ponieważ jezioro to idealnie nadaje się do uprawiania żeglarstwa oraz innego rodzaju sportów wodnych. Ze względu na popularność ich uprawiania w tej okolicy można liczyć na wynajem sprzętu takiego jak żaglówki, wszelkiego rodzaju łódki, czy rowery i skutery wodne. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby wypożyczać i użytkować sprzęt na własną rękę, to w okolicy możemy skorzystać z usługi wynajęcia łodzi razem ze sternikiem, co z pewnością będzie frajdą dla wszystkich uczestników wyjazdu na weekend w Iławie, niezależnie od ich wieku.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego to kolejne miejsce, które warto odwiedzić, będąc na weekend w Iławie. Do Parku Krajobrazowego przynależy część jeziora Jeziorak, a także Jezioro Jasne, które cechuje się przeźroczystością wody na bardzo wysokim poziomie. Osoby, które kochają bliskość natury i cenią sobie piękne widoki, z pewnością ucieszą się z faktu, że na terenie całego Parku Krajobrazowego Pojezierze Iławskiego znajduje się aż 43 zbiorniki jeziorne, których łączna powierzchnia wynosi aż 6003 hektary, a to z kolei aż 27% powierzchni całego parku. Warto wiedzieć, że park obejmuje aż dwa województwa, pierwsza część jego obszaru obejmuje województwo warmińsko-mazurskie, druga województwo pomorskie.

Na terenie parku znajdują się nie tylko liczne jeziora, ale również bogata roślinność, a także liczne gatunki ptaków, między innymi czaple, kormorany, żurawie oraz gatunki drapieżne, wśród których wyróżnić możemy bieliki, kanie rude, czy rybołowy. W tej okolicy zamieszkuje również zwierzyna łowna, wśród której wyróżnić możemy między innymi jelenie, sarny, łosie, czy dziki. Zimą w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego można spotkać również wilki.

W Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego znajduje się wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Wśród roślin znajdujących się pod ochroną, które możemy zobaczyć na terenie parku możemy wyróżnić:

 • Wawrzynek wilczełyko – warto wiedzieć, że jest to roślina silnie trująca, która powoduje śmierć osoby dorosłej już po spożyciu około 10 owoców, w przypadku dzieci wystarczy jeden owoc, dlatego wybierając się na wycieczkę z dziećmi, powinniśmy bardzo uważać na to, co robią na terenie parku.
 • Lilia złotogłów – to jedna z najpiękniejszych roślin w całym kraju, dlatego często zwiedzających miejsca w których występuje kusi, aby robić z nich bukiety, pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego robić.
 • Podkolan biały i podkolan zielonkawy – rośliny objęte częściową ochroną, które spotkać można nie tylko w Parku Krajobrazowym, ale często również na wiejskich polanach.
 • Rosiczka – rosiczka to roślina owadożerna, łatwo rozpoznać ją po dość charakterystycznym i typowym dla tego rodzaju roślin wyglądzie, który na stałe wyrył się w naszej świadomości dzięki twórcom telewizyjnym.
 • Orlik pospolity – roślina objęta częściową ochroną.
 • Centuria pospolita – roślina objęta częściową ochroną. Z tym kwiatem wiąże się legenda, która głosi, że centaur Chiron przy jej mocy wyleczył rany, które zadał mu Herkules.
 • Podkolan zielonawy – objęta częściową ochroną roślina z rodziny storczykowatych.

W Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego znajdują się również zwierzęta, które objęte są ochroną gatunkową, wśród nich znajdują się takie gatunki zwierząt jak:

 • Bobry
 • Wydry
 • Wilki

A także ptactwo, wśród którego wyróżnić możemy:

 • żurawie
 • rybołowy
 • kormorany
 • bieliki
 • płaskonosy zwyczajne
 • bociany czarne
 • milvusy
 • orliki krzykliwe
 • krakwy

Oczywiście należy szanować wszystkie rośliny i zwierzęta znajdujące się na terenie parku, jednak warto wiedzieć, które z nich objęte są ścisłą ochroną gatunkową i na które z nich należy szczególnie uważać.

Wybierając się na weekend w Iławie mamy cały wachlarz możliwości, jednak warto szczególną uwagę poświęcić wypoczynkowi na świeżym powietrzu, niezależnie od tego, czy wolimy wylegiwać się na plaży, czy może wolimy aktywny wypoczynek.